Mikroinwertery
bezpieczeństwo, niezależność, optymalizacja, nowoczesność
„Instalacja fotowoltaiczna nie jest dla mnie, ponieważ…
- mój dach jest skomplikowany, mało na nim miejsca, a instalacja musiałaby być „porozrzucana” po całym jego obszarze, żaden falownik sobie z tym nie poradzi.”
- posiadam liczne kominy, lukarny i inne elementy konstrukcyjne na dachu, które rzucają cień.”
- mam na działce liczne drzewa, których nie mam zamiaru wycinać”
- nie wiem jaką moc instalacji wybrać, chciałbym zamontować w przyszłości pompę ciepła, obawiam się konieczności wymiany falownika przy rozbudowie instalacji pod pompę i idących za tym dużych kosztów.”
- planuję zakup samochodu elektrycznego, ale dopiero za kilka lat, może poczekam z instalacją fotowoltaiczną do tego czasu…”
- obawiam się o bezpieczeństwo pożarowe, tyle się słyszy na temat pożarów instalacji fotowoltaicznych.”
- ten system ma tyle elementów, a ja nie będę miał nad nim żadnej kontroli, skąd będę wiedział czy każdy panel działa.”
- nie mam w domu miejsca na centralny falownik.”
Czy Ty również posiadasz podobne obawy i rozterki? Jeśli tak, jedyną właściwą odpowiedzią na nie są mikroinwertery, a my od lat specjalizujemy się w ich doborze i montażu.
Mikroinwerter to niewielkie, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne (norma IP 67) urządzenie. W odróżnieniu od falownika centralnego jest ono montowane bezpośrednio przy modułach fotowoltaicznych. Dzięki temu prąd stały, produkowany przez instalację, zmieniany jest na przemienny od razu na poziomie dachu.
W ten sposób zmniejszamy ryzyko pożarowe, oszczędzamy miejsce w budynku oraz ułatwiamy chłodzenie.
Panele fotowoltaiczne montowane w systemach opartych o mikroinwertery są połączone równolegle, oznacza to, że każdy moduł pracuje zawsze ze swoją maksymalną mocą, niezależnie od tego czy występują zacienienia, zabrudzenia lub awarie na pozostałych modułach.
Jest to główna zaleta i cecha, która odróżnia system oparty na mikroinwerterach od tego, opartego na falowniku centralnym. W przypadku standardowej instalacji, już niewielkie zacienienie jednego ogniwa negatywnie wpłynie na pracę całego systemu, a produkcja prądu może obniżyć się nawet o kilkadziesiąt procent.
Panele podłączone do mikroinwerterów działają autonomicznie i gwarantują nam wyższą produkcję energii, nawet jeśli nie mamy znaczących zacienień na dachu (do 15%).
Taki system daje nam również możliwość stałego monitoringu pracy każdego modułu z osobna, co znacznie ułatwia szybką lokalizację i eliminację ewentualnych nieprawidłowości. Dostęp do aplikacji może posiadać każdy użytkownik systemu, dzięki temu masz kontrolę i możesz planować swoje zużycie. Na podstawie dostępnych w aplikacji danych i wykresów obrazujących produkcję, możesz zaplanować użytkowanie urządzeń domowych, tak, aby jak najbardziej zoptymalizować wykorzystanie produkowanej energii.
Mikroinwertery to urządzenia o długiej żywotności i bardzo niskiej awaryjności, ma na to wpływ fakt, iż są znacznie mniej obciążone niż falownik centralny (niższe napięcia i natężenia).
Standardowa gwarancja zaczyna się od 12 lat, można ją przedłużyć do nawet 25 lat.
W każdym momencie możliwa jest rozbudowa systemu opartego na mikroinwerterach i dowolne zwiększenie mocy posiadanej instalacji. Biorąc pod uwagę zakup samochodu elektrycznego w przyszłości czy wymianę źródła ogrzewania na pompę ciepła lub piec elektrycznego watro zdecydować się na mikroinwertery, oszczędzi nam to dodatkowych kosztów związanych z przebudową instalacji i wymianą falownika centralnego.